چه نکات و مواردی را باید در مورد فنر لول خودرو بدانیم؟
چه نکات و مواردی را باید در مورد فنر لول خودرو بدانیم؟

چه نکات و مواردی را باید در مورد فنر لول خودرو بدانیم؟، فنر لول ها بین چرخ ها و بدنه خودرو قرار می گیرند. برای سنجش قدرت این قطعه از فاکتوری به نام ثابت یا ضریب فنر استفاده می شود. ثابت فنر در واقع میزان وزنی است که برای فشردن یک فنر مارپیچ به اندازه یک اینچ نیاز است. ثابت فنر در فیزیک با عناوین نرخ فنر یا نرخ فشردگی فنر نیز شناخته می شود.

دگرگونی ضرایب و طول فنر

هر فنر خودرو ضرایب متفاوتی دارد که به حالت فیزیکی و نوع جنس هر فنر بستگی دارد. به همین دلیل است که فنر جدید خودرو بعد از عوض کردن آن، ضرایب متفاوتی نسبت به فنر قبلی به دست می‌دهد.

این تفاوت ضرایب موجب تفاوت میزان جذب انرژی شده و باعث می‌شود در بخش‌های فنی ماشین و کیفیت آن اختلالاتی به وجود بیاید. همانطور که بالاتر نیز اشاره شد، تغییر اندازه فنر نیز معایب خودش را دارد.

ضربه‌های شدید در مسیر حرکت خودرو به اتومبیل وارد خواهد شد و نهایتا به فرسودگی فنر، گسستگی آن و پاره شدن تایر خودرو اتفاق خواهد افتاد.

دقت در ضریب و اندازه فنر لول خودرو در هنگام تعویض

فنرهای مارپیچ از ضرایب متفاوتی برخوردارند که می توانید تنوع گسترده آنها را در فروشگاه اینترنتی ماشین نو ملاحظه کنید. ثابت فنر به جنس میله و فیزیک آن بستگی دارند.

بنابراین در هنگام تعویض فنر لول باید یکی بودن ضرایب فنرهای قدیمی و جدید دقت نمود. تفاوت در ضریب فنر می تواند موجب تغییر میزان جذب انرژی و بروز مشکلاتی در بخش های فنی، کیفیت رانندگی و حتی حالت ایستایی خودرو شود.

بررسی دوره ای فنر مارپیچ خودرو

با وجود آنکه بسیاری تصور می کنند فنر لول خودرو نیازی به بازدید دوره ای ندارد اما این قطعه نیز همانند سایر لوازم یدکی خودرو دچار استهلاک خواهد شد. ساده ترین ایرادی که فنرهای مارپیچ به آن دچار می شوند اکسید شدن یا زنگ زدگی است. با وجود آنکه بر روی فنر لول ها یک پوشش برای محافظت در برابر ضربات و زنگ زدگی وجود دارد اما آمارها نشان می دهد که چیزی حدود 10 درصد از خودروهایی که در سطح خیابان ها تردد می کنند دچار پوسیدگی در قسمت فنرهای مارپیج هستند.

از سوی دیگر اگرچه فنرهای لول کمتر دچار شکستگی می شوند اما وارد شدن ناگهانی نیروی زیاد در کنار پوسیدگی می تواند موجب شکستگی آنها شود.

از آنجایی که فنرها دقیقا در بالای تایرها قرار دارند، شکستگی آنها می تواند باعث پارگی لاستیک ها شود. همچنین یکی دیگر از عوامل شکستگی فنر، خستگی آن است که در اثر گذر زمان و تحمل بارهای زیاد ایجاد می شود.