تفاوت موتور XU7 با XU7p از نظر استهلاک و از حیث بازار فروش
تفاوت موتور XU7 با XU7p از نظر استهلاک و از حیث بازار فروش

تفاوت موتور XU7 با XU7p از نظر استهلاک و از حیث بازار فروش، وضعیت بازار فروش دو موتور XU7 و XU7p در به چه صورت است؟ آیا میزان استهلاک این دو موتور به یک اندازه است؟ برای دریافت پاسخ این سوالات این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

تفاوت موتور XU7 با XU7p از نظر استهلاک

بدون اغراق XU7 یکی از پًراستهلاک‌ترین پیشرانه‌های تولید شده در مجموعه ایران خودرو است. در واقع این پیشرانه برای آب‌و‌هوای معتدل اروپا مهندسی و تولید شده بود و آن‌چنان که باید برای شرایط گرم ‌و‌ خشک کشورمان مناسب نبود.

XU7 مشکلات عدیده‌ای در زمینه خنک‌کاری داشت و در سال‌های اخیر، به دلیل وضع تحریم‌ها و و ایراد قطعات و آلیاژهای ضعیف، این ناامیدی پُررنگ‌تر شده بود. به شکلی که در کنار سایر مشکلات فنی، به دلیل افزایش دما‌ی پی‌در‌پی و سوختن واشر سرسیلندر، این پیشرانه در بین ماشین‌بازها با لفظ «واشر» شناخته می‌شد.

در نقطه مقابل، XU7p با تغییرات گسترده‌ای که تجربه کرده، مقاومت بیشتری در دمای بالا دارد. بنابراین مشکل سوختن واشر که یکی از بزرگترین ایرادات پیشرانه XU7 بود، در این موتور تا حد زیادی برطرف شده است. علاوه بر این، پیشرانه به‌روز شده، طبق اظهار کارخانه سازنده، در سیکل ترکیبی تنها ۷ لیتر بنزین در صد کیلومتر می‌سوزاند. این در حالی است که موتور قدیمی در حالت مشابه، ۹ لیتر بنزین می‌سوزاند.

در بحث تفاوت موتور XU7 با XU7p از نظر میزان سروصدای تولیدی، باید گفت که پیشرانه جدید، صدای کمتری تولید می‌کند، اما هنوز هم قابل‌مقایسه با خودروهای جدید دنیا نیست. از نظر بررسی میزان خرابی‌ها، بهتر است کمی دندان روی جگر بگذاریم، تا مدل تازه‌وارد اصطلاحاً خودش را بیشتر نشان دهد. اما هر چه که باشد، روی ورق از هر نظر بهتر از XU7 به نظر می‌رسد.

مورد بعدی که در این مقاله باید به آن اشاره کنیم، بحث هزینه روغن و نگهداری دوره‌ای این دو موتور است. در این زمینه باید بگوییم که پیشرانه XU7 یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین سرویس‌های دوره‌ای را در مقایسه با سایر خودروهای داخلی دارد، اما XU7p برعکس! چون استفاده از روغن با درجه گرانروی 0 W 20 برای مالک خودرو بیشتر آب می‌خورد و هزینه سرویس دوره‌ای این پیشرانه را در حد یک خودروی لوکس خارجی بالا می‌برد.

تفاوت موتور XU7 با XU7p از حیث بازار فروش

با اینکه XU7p تغییرات گسترده‌ای را تجربه کرده و علاوه بر مصرف سوخت پایین، ۱۰ درصد توان بالاتر و عملکرد بهتری را از خودش نشان می‌دهد. اما به جهت تازه‌وارد بودن این موتور، هنوز در بازار فروش پژو پارس، به آن‌صورت که باید جانیفتاده است و در حال حاضر، XU7 بدون چون‌و‌چرا سلطان بلامنازع این رقابت است!

اما اگر ادعاهای سازنده در مورد پیشرانه جدید رنگ‌و‌بوی واقعی به خود بگیرد، بدون شک XU7p در آینده‌ای نزدیک پرتقاضا خواهد شد و XU7 را به حاشیه بازار می‌کشاند.