بررسی تفاوت موتور XU7 با XU7p از نظر فنی و ظاهری
بررسی تفاوت موتور XU7 با XU7p از نظر فنی و ظاهری

بررسی تفاوت موتور XU7 با XU7p از نظر فنی و ظاهری، ما در این مطلب می خواهیم دو موتور ایران خودرو را باهم از نظر فنی و از نظر ظاهر مقایسه کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

تفاوت موتور XU7 با XU7p از نظر فنی

از لحاظ مقایسه XU7 با XU7p باید گفت که پیشرانه به روزرسانی شده ایران خودرو، تغییرات گسترده‌ای را در قسمت‌های درب سوپاپ، منیفولد ورودی هوا، سیستم سیم‌کشی و برنامه ای سی یو، شمع‌ها و وایر‌ها، دریچه گاز، مجموعه هواکش موتور، واتر پمپ و رادیاتور آب، واشر سرسیلندر، میل بادامک، میل‌لنگ، یاتاقان‌، مجموعه شاتون و پیستون نسبت به مدل پایه تفاوت دارد.

یکی از پاشنه‌آشیل‌های موتور XU7، واشر سرسیلندر بود که در حرارت‌های بالا می‌سوخت. این مشکل باعث تداخل مایع سیستم خنک‌کننده در روغن موتور می‌شد و کارکرد پیشرانه خودرو را به مخاطره می‌انداخت. اما در مورد XU7p گفته می‌شود که علاوه‌بر بهینه‌سازی‌های صورت گرفته در رادیاتور آب، اضافه کردن منبع انبساط جداگانه و واتر پمپ، فن خنک‌کننده رادیاتور هم در دمای پایین‌تری فعال می‌شود. به این ترتیب دمای این پیشرانه مانند قبل، به این راحتی‌ها بالا نمی‌رود و مالک را از شر واشر سوزاندن خلاص می‌کند.

با تمام تغییرات صورت گرفته، اما هنوز هم در سرسیلندر تنها ۸ سوپاپ دیده می‌شود، موردی که سازنده می‌توانست، برای گرفتن قدرت‌های بالاتر و مصرف سوخت کمتر، با هزینه بیشتری مورد به‌روزرسانی قرار دهد. با این وجود، پیشرانه جدید در ۹۷ اسب بخار قدرت را در ۵۵۰۰ دور در دقیقه کامل می‌کند و گشتاور ۱۴۶ نیوتن متری در ۴۵۰۰ دور در دقیقه دارد. این ارقام برای موتور XU7 به ۸۷ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه و ۱۳۳ نیوتن متر گشتاور در ۳۰۰۰ دور در دقیقه می‌رسد.

مقایسه موتور XU7 با XU7p از لحاظ ظاهری

یکی از موارد نامطلوب در پیشرانه‌ XU7، چهره ظاهری و بصری پیشرانه بود. به عنوان مثال شلنگ‌ها، سیم‌ها و لوله‌ها همگی به شکل ناهماهنگی در برابر دید قرار داشتند. البته در این بین نباید از مسیر عجیب‌و‌غریبی که مجموعه هواکش خودرو تا ورودی مانیفولد هوا داشت، صرف‌نظر کنیم!

اما در XU7p داستان کمی متفاوت است. زیرا خانه تکانی ایران خودرو نتیجه دل‌نشینی داشته و از لحاظ بصری، پیشرانه به‌روز شده، برنده این رقابت است. البته انتقادهایی هم به این موتور وارد است، مثلاً جا داشت که شرکت سازنده برای هرچه مرتب‌تر دیده شدن فضای زیر کاپوت، از درپوش یکپارچه موتور استفاده می‌کرد.

نتیجه‌گیری، XU7 یا XU7p

طبق توضیحاتی که در مورد مقایسه موتور XU7p با XU7 ارائه دادیم، به شکل خلاصه باید عنوان کنیم که پیشرانه XU7p از نظر فنی، موتور بهتری از یار قدیمی ایران خودرو است. این موتور آلایندگی، مصرف سوخت و استهلاک پایین‌تری دارد و قدرت بالاتری نسبت به XU7 تولید می‌کند.

اما با توجه به تازه‌وارد بودن این پیشرانه، فعلاً در بخش قیمت قطعات یدکی و هزینه‌های سرویس و نگهداری از XU7 گران‌تر است. این‌ها مواردی هستند که می‌توانند خریداران XU7p را مقداری دچار تردید کنند! در نهایت به نظر می‌رسد پیشرانه XU7p از هر نظر گزینه بهتری نسبت به XU7 از نفس افتاده باشد.