آیا می توان براساس رنگ خروجی اگزوز خودرو عیب یابی موتور انجام داد؟
آیا می توان براساس رنگ خروجی اگزوز خودرو عیب یابی موتور انجام داد؟

آیا می توان براساس رنگ خروجی اگزوز خودرو عیب یابی موتور انجام داد؟، آیا تاکنون به دود اگزوز خودروی خود توجه کرده اید و متوجه تغییر رنگ آن در زمان های مختلف شده اید؟ شاید برایتان جالب باشد که رنگ دود اگزوز شما حرف های زیادی از سلامتی موتور خودرو برای شما دارد. حرف هایی که اگر به آنها گوش دهید به نفع جیب شما خواهد بود.

عملکرد اگزوز خودرو

کاهش آلایندگی، کاهش صدا و کاهش دما سه عملکرد اگزوز خودرو هستند. اگزوز از سه بخش تشکیل می شود. بخش اول به موتور خودرو متصل است و کاتالیست نیز که وظیفه کاهش آلایندگی را بر عهده دارد این قسمت قرار دارد. کاتالیست یا کاتالیزور خودرو قطعه ای اسفنج گونه است که از فلزاتی نظير روديم ، پالاديوم و پلاتين ساخته می شود. این قطعه گازهای سمی کربن منوکسید ، هیدرو کربن، اکسید ازت و اكسيدهاي نيتروژن طی فرایندی شیمیایی به گازهای بی خطر و غیر سمی تبدیل می کند. اما این قطعه برای انجام این فرایند شیمیایی به دمایی در حدود 900 درجه سانتیگراد نیاز دارد. بنابراین این قطعه را در قسمت ابتدایی اگزوز قرار می دهند تا دمای مورد نیاز خود را از گرمای ناشی از احتراق سوخت به دست آورد. بخش های دوم و سوم نیز وظیفه کاهش دما و کاهش صدا را بر عهده دارند.

بهتر است بدانید که یک پیشرانه سالم اصلا دود نمی کند، پس اگر تاکنون متوجه دودی در خروجی اگزوز خودروی خود نشده اید می توانید خوشحال باشید. اما بهرحال خواندن این مطلب ممکن در آینده برای شما نیز مفید باشد

رنگ آبی دود اگزوز خودرو

اگر در دود اگزوز خودروی خود کمی رنگ آبی مشاهده می کنید احتمالا با روغن سوزی موتور خودرو مواجه اید. روغن سوزی با خوردگی یا آسیب دیدن رینگ پیستون یا سیل سوپاپ های موتور و در نتیجه نشت روغن به داخل سیلندر رخ می دهد. این مشکل با تعویض رینگ پیستون و سیل ها برطرف خواهد شد.

دود سیاه رنگ اگزوز خودرو

اگر از اگزوز خودرو دود سیاه رنگ خارج می شود ممکن است به معنای نشتی انژکتورها باشد که در نتیجه آن سوخت به طور کامل در محفظه احتراق نمی سوزد. افزون بر این ایراد در جرقه زنی نیز از دیگر دلایل احتراق ناقص است. بنابراین با مشاهده دود سیاه رنگ اگزوز خودرو بسته به نوع مشکل آن یا باید انژکتورها را عوض کنید و یا شمع و وایر و کویل را تعویض نمایید.

دود سفید رنگ اگزوز خودرو

برخلاف دو رنگ دیگر، رنگ سفید دود اگزوز چندان جای نگرانی ندارد. معمولا در خودروها در زمستان پس از روشن شدن ابتدا دود سفید رنگ تولید می کنند که به مرور با گرم شدن موتور این دود بدون رنگ می شود. اما اگر دود اگزوز همیشه سفید رنگ است به معنای نشت آب به داخل محفظه احتراق و تبخیر آن است. همچنین نفود واسکازین از راه ماژول به مانیفولد ورود هوا نیز از دیگر دلایل دود سفید رنگ اگزوز خودرو است. این مشکل با تعویض واشر سرسلیندر، سر سیلندر یا بلوک سیلندر بر طرف می شود.

اهمیت کاتالیزور اگزوز در کاهش آلایندگی

کاتالیزور اگزوز می تواند تا 90 درصد از گازهای سمی خروجی اگزوز بکاهد و آنها را به گازهای بی خطر تبدیل کند. اما کاتالیزور نیز همانند سایر قطعات خودرو یک عمر مفید دارد. به طور متوسط یک کاتالیست مرغوب بین 80 تا 100 کیلومتر عمر می کند. پس از طی این مسافت هرچند خودروی شما ممکن است ایراد فنی ظاهری نداشته باشد اما به یک آلاینده محیط زیست متحرک تبدیل می شود. خودروهایی با کاتالیزور معیوب در تست های معاینه فنی رد می شوند. از این رو بهتر است هر 3 تا 4 سال این قطعه تعویض گردد.